Merhaba,
Label

16. Ulusal Kemik İliği Transplantasyonu ve Hücresel Tedaviler Kongresi Başarıyla Tamamlandı

03.02.2024

Ülkemizde düzenli olarak gerçekleştirilen büyük organizasyonlar arasında yer alan, yurtdışındaki benzerleri arasında alanındaki en önemli birkaç toplantıdan biri olma özelliği bulunan Ulusal Kemik İliği Transplantasyonu ve Hücresel Tedaviler Kongresi’nin on altıncısı 7-9 Mart 2024 tarihlerinde Antalya’da başarıyla gerçekleştirildi.

Giderek artan kemik iliği transplantasyonu merkezi ve nakil sayıları yanında bu alanda katlanarak çoğalan bilgi birikimi ve araştırmalar kongrenin önemini daha da artırmaktadır. Kongre bilimsel programı bu yıl da oldukça zengin bir içerikle gerçekleşti. Yetişkin ve çocukta kök hücre nakli ve hücresel tedavi konuları tartışılarak değerli bilim insanları tarafından güncel veriler sunuldu.

Kongremizde 293 fiziki, 184 sanal toplam 477 katılımcı yer aldı. Kongre ve kurslarda alanında uzman 63 oturum başkanı ve 73 konuşmacı görev aldı. Toplam 18 bilimsel oturumun yer aldığı kongrede, ayrıca 3 kurs gerçekleştirildi.  Dört sözlü sunum oturumunda toplam 23 çalışma sunuldu ve 63 poster sergilendi.  

Bilimsel programdan bir gün önce, CAR-T Hücre Geliştirme, Üretim Ve Klinik Uygulama Süreçleri ve DART Araştırma Kursu ve Çalıştayı gerçekleştirildi.

Bilimsel programda birbirinden değerli konuşmacı ve oturum başkanları ile transplantasyon konusu incelendi ve güncel gelişmelerle birlikte sorunlar tartışılarak çözüm yolları arandı.

Kemik iliği nakil ünitelerinin başarısında, hekimlerin yanı sıra hemşire ve diğer çalışanlarımızın eğitimi önemli rol üstlenmektedirler. Bu doğrultuda ülkemizdeki kemik iliği nakli merkezlerinde görevli hemşirelerimize yönelik 16. Kemik İliği Transplantasyonu ve Aferez Hemşireliği Eğitimi de hibrit olarak yoğun katılımı ile düzenlendi.