Bugün Dünya Tromboz Günü

13.10.2014

Türk Hematoloji Derneği, "International Society on Thrombosis and Haemostasis-ISTH” nın başlattığı ve her kıtadan Tromboz ile ilgilenen organizasyonların katıldığı, "Dünya Tromboz Günü" kampanyası ortakları arasında yer almaktadır. ISTH ulusal ve yerel organizasyonlar ile birlikte tromboza karşı farkındalığı arttırmak için, 13 Ekim tarihini Dünya Tromboz Günü olarak ilan etmiştir.

Tromboz, dünyada en sık görülen 3 ölümcül kalp-damar hastalıklarının (Kalp krizi, inme-felç ve venöz tromboembolizm) ortak mekanizmasında ve bu hastalıkların oluşumunda yer alan sessiz bir klinik tablodur. ISTH dünyanın her kıtasından tromboz ile ilgili derneklerin yanı sıra Kalp-Damar, Nöroloji ve Hematoloji organizasyonları ile birlikte ekipler kurarak halkı, halkı, sağlık uzmanları ve politikacıları trombozun riskleri, trombozdan korunma ve tromboz tedavisi konusunda bilgilendirmeyi ve eğitmeyi amaçlamıştır. Şu anda, Dünya Tromboz Günü’ne dünyanın her kıtasından 35’den fazla ülkede tromboz ve kalp damar hastalıkları ile ilgili dernekler bu kampanyaya destek vermekte ve her gün bir yenisi eklenmektedir. 

www.facebook.com/worldthrombosisday ve www.twitter.com/thrombosisday sayfalarından kampanyayı takip etmenizi ve iletilerinizde #WorldThrombosisDay, #StopDeadlyClots, #VTE, #WTDay14 ve #JoinWTDay14 hash taglerini kullanmanızı rica ediyoruz. 

Kampanya kapsamında hazırlanan yayın ve bilgilendirici video ve posterlere web sayfamızı http://www.thd.org.tr/1/haberler/596/dunya-tromboz-gunu-etkinlikleri ziyaret ederek ya da ISTH'nın düzenlediği WorldThrombosisDay.org sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kampanya nedeniyle hazırlanan ve Journal of Thrombosis and Haemostasis dergisinde yayınlanan "Thrombosis: a major contributor to the global disease burden" başlıklı makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jth.12698/full 

 

Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

THD Yönetim Kurulu