Merhaba,
Label

Venetoclax Avrupa Birliği Ülkelerinde ve Türkiye’de Ruhsat Aldı

04.08.2017

AbbVie’nin, kronik lenfositik lösemi (KLL) kanserinde kullanılan FDA onaylı ilacı VENCLYXTO® (venetoclax), Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye’de ruhsat aldı. Venetoclax etken maddeli ilaç, hastaların yaşam süresini ve kalitesini arttırmayı hedefliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 11 Nisan 2016’da ve  Avrupa Birliği ülkelerinde  7 Aralık 2016 tarihinde Relaps/Refrakter (R/R) KLL hastalarında karşılanmamış ihtiyaca yönelik olarak ruhsatlandırma süreçleri tamamlanan VENCLYXTO®  (venetoklaks), 24 Mayıs 2017 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye  İlaç ve Tibbi  Cihaz  Kurumu tarafından onaylanmıştır.

VENCLYXTO’nun endikasyonu aşağıdaki gibidir;

  • VENCLYXTO 17p delesyonu/TP53 mutasyonu ve BCL-2 pozitif olduğu gösterilmiş olan kronik lenfositik lösemi hastalarında en az 3 ay süreyle ibrutinib veya idelalisib kullanılmasına rağmen en az kısmi yanıt alınamayan olgularda endikedir.
  • VENCLYXTO 17p delesyonu/TP53 mutasyonu negatif ve BCL-2 pozitif olduğu gösterilmiş kronik lenfositik lösemi hastalarında ibrutinib veya idelalisib tedavisini de içeren en az 3 seri kemoimmünoterapi uygulamasına rağmen en az kısmi yanıt alınamayan veya nüks gelişen hastalarda endikedir.

Pozoloji/Uygulama Sıklığı ve Süresi:
Başlangıç dozu 7 gün boyunca günde bir defa 20 mg venetoklaksdır. Doz günlük 400 mg’a ulaşana kadar 5 haftalık bir periyotta kademeli olarak artırılmalıdır. Tedavi, hastalık progresyonuna kadar ya da hastanın tedaviyi daha fazla tolere edemediği zamana kadar devam ettirilmelidir.

5 haftalık doz titrasyon takvimi aşamalı olarak tümör yükünün azaltılması ve tümör lizis sendromu (TLS) riskini düşürmek için tasarlanmıştır.  Tedavi, hastalık progresyonuna kadar ya da hastanın tedaviyi daha fazla tolere edemediği zamana kadar devam ettirilmelidir.

20 farklı tümör tipi için dünya genelinde yaklaşık 200 klinik çalışma
AbbVie, tüm dünyada kanserden etkilenen kişilerin hayatları üzerinde belirgin bir etkiye sahip olacak yeni tedaviler keşfetmek, geliştirmek ve bu tedavileri sunmak amacıyla bilim insanları, hekimler, endüstri ve hasta dernekleri ile ortak faaliyetler yürüterek kanseri birlikte yenmek  için var gücüyle çalışmaktadır.

2015 yılında Pharmacyclics ve 2016 yılında da Stemcentrx’in satın alınması ve bunların yanı sıra gerçekleştirilmiş olan çeşitli işbirliği platformlarıyla birlikte, AbbVie onkoloji portföyünde pazara sunulmuş olan ilaçların yanı sıra 20 farklı tümör tipi için dünya genelinde yaklaşık 200 klinik çalışmada araştırılmakta olan çok sayıda yeni molekül içeren araştırma grubu bulunuyor.